RODZAJE PODAŃ

 Podania w koszykówce należą do podstawowych elementów technicznych. Są one najszybszym sposobem na przemieszczanie piłki na boisku.

1. Podanie z klatki piersiowej

Trzymamy piłkę dwiema rękami przed klatką piersiową pod podbródkiem. Podajemy piłkę energicznym ruchem nadgarstków i palców. Podanie to wykonujemy, tylko wtedy, gdy nie ma zawodnika kryjącego między Nami, a zawodnikiem drużyny przeciwnej. Taka pozycja nazywana jest pozycją potrójnego zagrożenia, gdyż z niej mamy trzy możliwości zagrania: rzut, podanie, kozłowanie.

2. Podanie znad głowy

Piłkę trzymamy oburącz, wysoko nad czołem. Oczy mamy skierowane na cel. Podajemy piłkę energicznym ruchem nadgarstków i palców, by w prostej linii dotarła do zawodnika z Naszej drużyny. Podanie to wykorzystujemy gdy przeciwnik jest blisko nas, a szczególnie gdy jest niższy od nas.

3. Podanie kozłem

Wykonując to podanie pochylamy się szybko i rzucamy piłkę do partnera odbijając ją od podłogi w 2/3 odległości między Nami, a Naszym partnerem. Podanie kozłem wykonujemy, gdy pilnuje nas wysoki gracz lub ma podniesione ramiona i trudno przekazać piłkę w inny sposób.