RODZAJE Rzutów

Rzuty w meczu są bardzo ważnym elementem gry ponieważ, to drużyna która zdobędzie więcej punktów w meczu wygrywa. Punkty można zdobyć tylko wrzucając piłkę do kosza. Są różne rodzaje rzutów. Typ rzutu, jaki zastosujesz, zależy od sytuacji na boisku.

1. Rzut z klatki piersiowej

Stosowany do miej więcej 12 roku życia. Rzucamy dwoma rękoma, sprzed klatki piersiowej, wykonywany raczej naturalnie przez większość dzieci. Rzut łatwy do zablokowania, nie stosowany przez zawodników, jednak dobry do wyczucia odległości i nauki podstaw koszykówki.

2. Rzut z miejsca

Stosowany od miej więcej 12 roku życia. Obie ręce na piłce, jedna na godzinie 6, druga na godzinie 9 albo 3 (zależy czy jest się leworęcznym czy praworęcznym). Rozpoczynamy rzut od ugięcia nóg w kolanach i rąk w łokciach (piłkę trzymamy, przed głową albo nad głową. Po wyprostowaniu całego ciała zginamy nadgarstek aby nadać wsteczną rotację piłce. Po wypuszczeniu piłki z rąk nie powinniśmy ściągać ręki (nadgarstek zostaje na miejscu), dopiero gdy piłka dotknie obręczy powinniśmy ją zabrać.

3. Rzut z wyskoku

Rzut różni się od rzutu z miejsca jedynie tym, że pod czas wyprostowywania się podskakujemy. Pamiętajmy aby rzucać w momencie gdy zaczynamy opadać, a nie gdy się zaczynamy wznosić. Rzut z wyskoku jest najbardziej poprawną formą rzutu, stosowany jest przez wszystkich zawodowców. Bardzo trudny do zablokowania.

4. Rzut hakiem

Rzut wykonywany głównie przez graczy na pozycjach 4 i 5. Stając bokiem do kosza, rzucamy ręką dalszą od obręczy, zataczając 1/2 koła. W momencie gdy ręka dotyka głowy, zginamy ją w łokciu i nadgarstku. Rzut jest bardzo ciężki do wykonania, ale jest bardzo skuteczny. Praktycznie nie da się go zablokować.